Słubice: Volt protestował przeciwko kontrolom na granicach

Otwarte granice nie są czymś oczywistym, to wielkie osiągnięcie integracji europejskiej, którego musimy bronić. Volt Polska chce UE, w której obywatele swobodnie przemieszczają między państwami, wspólnoty lokalne kwitną także na pograniczu, a pracownicy transgraniczni i przedsiębiorcy nie napotykają zbędnych przeszkód na granicach krajów członkowskich. 19 lipca stanęliśmy po stronie swobód obywatelskich i wolnego, wspólnego rynku!

20 lip 2025
grupa protestujących, tłum gromadzi się wokół baneru w dwóch językach - polskim i niemieckim, o treści

19 lipca struktury Volt Europa wraz z organizacjami partnerskimi zwołały Marsze w obronie Otwartych Granic na dziewięciu przejściach granicznych — po obu stronach granicy niemieckiej i sąsiednich państw. Jedno z wydarzeń zostało zorganizowane wspólnie przez Volt Niemcy oraz Volt Polska i odbyło się we Frankfurcie nad Odrą, tuż przy granicy ze Słubicami.

Zgromadzenie zostało zakazane

Początkowo przemarsz miał symbolicznie połączyć oba bliźniacze miasta po dwóch stronach Odry. Jednak w obliczu silnej presji ze strony Policji, po polskiej stronie zgromadzenie publiczne zostało zakazane w związku z działaniem bojówek na przejściach granicznych.

Zdaniem Komendanta Powiatowego Policji w Słubicach, na proponowanej trasie przemarszu “wysoce prawdopodobne było wystąpienie kontrmanifestacji (...), w tym m.in. agresji słownej i fizycznej wobec uczestników”. Z powodu braku możliwości zapewnienia bezpiecznego przejścia zgromadzenia przez granicę, Komendant ostrzegał przed “zagrożeniem dla życia i zdrowia uczestników i osób postronnych”. W tej sytuacji władze Słubic zakazały przemarszu zgłoszoną trasą.

Nie damy się zatrzymać!

Mimo tego wydarzenie odbyło się — z dostosowanym przebiegiem — po stronie niemieckiej. Po demonstracji wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni przez burmistrzów na IV Wspólny Piknik Obywatelski Frankfurt–Słubice, który odbył się na Skwerze Dwumiasta w Słubicach.

Siostrzane wydarzenia zostały zorganizowane przez lokalne struktury Volt na punktach granicznych między Niemcami a Austrią, Belgią, Czechami, Holandią, Francją, Luksemburgiem i Szwajcarią. Działania odbywały się pod wspólnym hasłem: „Europa | Wolność bez granic” i zgromadziły kilkaset osób w różnych lokalizacjach. Według informacji lokalnych mediów, wydarzenie we Frankfurcie zebrało ponad sto uczestników i uczestniczek z obu stron granicy.

Denny Hiersche, współorganizator wydarzenia we Frankfurcie i Słubicach oraz członek Volt Polska, wyraził rozczarowanie decyzją polskiej policji o zakazie demonstracji w obawie przed zakłóceniami ze strony skrajnej prawicy:

Codziennie dojeżdżam z Polski do Niemiec do pracy, a ta decyzja znacznie wydłuży moją drogę. Co ważniejsze, nasz wspólny, przygraniczny region po raz kolejny zostaje podzielony. Ogranicza się nie tylko moją swobodę przemieszczania się, ale też moje prawo do zgromadzeń. Jestem szczególnie wdzięczny Zastępcy Burmistrzyni Słubic, Tomaszowi Stefańskiemu, za dotychczasową współpracę i znalezienie rozwiązania, które umożliwia naszą obecność po obu stronach granicy.

Kontekst protestu

Polska wprowadziła tymczasowe kontrole graniczne 7 lipca — w odpowiedzi na kontrole wprowadzone wcześniej przez Niemcy — określając to jako symboliczny środek odwetowy i powołując się na kryzys migracyjny. W opinii Volt Europa, przywracanie kontroli granicznych jest krokiem wstecz w integracji europejskiej, ogranicza swobody obywatelskie i szkodzi gospodarce oraz wspólnotom lokalnym podzielonym granicą. Nie mają też pozytywnego wpływu na problemy z migracją. Konsekwentnie sprzeciwiamy się podobnym rozwiązaniom, niezależnie od tego, które państwo członkowskie je wprowadza.

W poprzedniej edycji Marszu, w listopadzie 2024 roku, setki osób z Belgii, Niemiec, Francji, Luksemburga i Holandii przeszły z Francji przez Niemcy do Schengen w Luksemburgu, protestując przeciwko kontrolom granicznym w strefie Schengen. Kontekstem marszu było stopniowe zaostrzanie kontroli głównie na granicach Niemiec. Z kolei w czerwcu nasi europosłowie i europosłanki zwrócili się do komisarza ds. migracji, Magnusa Brunnera o zbadanie, czy Niemcy naruszyły prawo unijne, zaostrzając kontrole na granicach.

Następnym razem — chodź z nami!

Volt Polska wchodzi do polityki, żeby reprezentować zwolenników i zwolenniczki Unii Europejskiej na coraz bardziej brunatniejącej, eurosceptycznej scenie politycznej. Będziemy bronić polskiego udziału w projekcie integracyjnym — bo wiemy, że bez Unii nie ma dla Europy dostatniej, bezpiecznej przyszłości. Możesz pokazać, że jest nas więcej. Zapisz się do naszego newslettera, żeby nie przegapić następnego protestu albo spotkania!